Releases oktober 2021

  • Saved By Sabrina The Teenage Vampire Slayer

  • Forbidden Wizards
    • Genre: loud music, punk
    • Release-type: ep, cassette, digitaal
    • Label: self-released

Het Rotterdamse trio Forbidden Wizards maakt punk, hyperactieve leip swingende noisey punk van hoog artistiek niveau. Op Saved By Sabrina The Teenage Vampire Slayer razen in ruim 11 minuten tien tracks voorbij waar we weinig woorden aan zullen vuilmaken. Ze zijn geweldig!

O ja, er is nog een clippie bij het liedje Other Realm én ze hebben een goede levensfilosofie; “Maak je geen zorgen, doe ff lekker je eigen ding”. Doen we, doei!

  • Dive

  • Ilsha
    • Genre: indiepop, alt. folk
    • Release-type: ep, 12" vinyl, digitaal
    • Label: Tiny Room Records

Voor het debuut van haar band Ilsha schreef songwriter Ilse Hamelink vijf nummers die zowel persoonlijk als uitbundig weten te zijn. Elk nummer is een momentopname van een bepaald moment in de tijd, waarbij de gevoelens en gedachten van dat precieze moment in geluid worden vastgelegd. Zo leeft Ilse ook: open voor alle emoties, terwijl ze een open boek blijft over haar twijfels en angsten. Dive is geenszins een ‘easy album’, maar de rauwe, naakte kern van de nummers is draaglijker gemaakt door de kleurrijke arrangementen die de band toevoegt. Deze lagen maken het luisteren naar de plaat een verhelderende ervaring in plaats van een pijnlijke.

Dive is een experimenteel folkalbum geworden waarin je kunt ronddwalen. De repetitieve zanglijnen zijn rustgevend en meeslepend tegelijk. Terwijl je jezelf wentelt in melancholie, kun je soms merken dat je boven de grond zweeft. Er is constant licht in de duisternis van deze plaat en de hemelse stem van Ilse leidt je ernaartoe. De prachtige eenvoud van de liedjes is geworteld in de natuur, waar je vrede kunt hebben met wie je bent: op blote voeten in het gras, deze speciale momenten vereeuwigen in liedjes, de tovenarij van goede kunst. De spanning, dynamiek, trieste leegte en weelderige arrangementen van de plaat zullen gevoelens oproepen, en deze gevoelens zullen gewoon welkom zijn. Dive is een plaat om degenen die verdrietig en huilend zijn te troosten.

Geheel terecht is de muziekpers dan ook lovend over deze ep. De Subjectivisten schreven b.v.: “intense mini-soundtracks vol contemplatieve pracht” en Here Comes The Flood: “a memorable trip through emotions by way of intricate multi-layered compositions that sparkle and shine”. Met deze overtuigende debuut-ep Dive heeft Ilsha een compact werkstuk gecreëerd waarin desalniettemin al vele muzikale nuances schuilgaan die daadwerkelijk een opbeurende ambiance weten te scheppen. Een proeve van muzikaliteit die een grote belofte voor de toekomst inhoudt en doet uitzien naar een full length album.

  • In Your Hands

  • Lewsberg
    • Genre: indiepop
    • Release-type: album, lp, cd, cassette, digitaal
    • Label: self-released

In Your Hands is het derde album van Lewsberg en laat een verrassend vernieuwd geluid horen. Net als hun titelloze debuut uit 2018 en tweede album In This House (2020), wordt deze plaat door de Rotterdamse band zelf uitgebracht. In Noord-Amerika wederom door het label 12XU.

Voor In Your Hands werd Lewsberg gereduceerd tot een trio: Arie van Vliet (gitaar, viool, zang), Michiel Klein (gitaar, drum loops, toetsen) en Shalita Dietrich (bas, percussie, zang). De negen nummers werden afgelopen zomer opgenomen en gemixt in Schenk Studio en geproduceerd door Jan Schenk en Michiel. De mastering werd door Jasper Boogaard (bekend van Nagasaki Swim) gedaan. Ieders bijdrage heeft van In Your Hands een opvallend werk van rudimentaire schoonheid en met een betoverende uitwerking gemaakt; Chapeau!

De eveneens Rotterdamse muzikant Niek Hilkmann schreef zo’n treffend stuk over deze nieuwe Lewsberg plaat dat we dit graag integraal plaatsen:

“Soms gaat verandering gepaard met grote schokken, soms met kleine stappen. Op In Your Hands, het nieuwe album van Lewsberg, lijkt een beetje van beide te gebeuren. Neem het tweede nummer, The Corner. Een opmerkelijk discreet nummer: een viool speelt een eenvoudige melodie; een zachte drumloop houdt de vinger aan de pols. “This brick is a brick to build”, klinkt het, maar even later: “This brick is a brick to throw”. Een steen biedt vele mogelijkheden, voor wie hem wil zien. De ene keer als onderdeel van iets groters dat komen gaat, de andere keer gewoon als een simpele steen, achtergelaten op de grond. De meeste dingen zijn tenslotte relatief. Soms kun je meer bereiken door iets te breken dan door iets op te bouwen. Als je denkt te kunnen bepalen welke van de twee nodig is, houd je jezelf voor de gek.

In Your Hands belichaamt het moment waarop alle stenen er zijn, maar de muur nog moet worden gebouwd. Het is een moment met perspectief, een moment waarop alles nog mogelijk lijkt, maar voorzichtigheid is geboden. Het album klinkt zowel kleiner als ruimtelijker dan de voorgaande albums. Gitaarakkoorden worden getokkeld in plaats van fel aangeslagen, de basgitaar krijgt meer ruimte voor melodische verkenningen, het drumstel wordt gedemonteerd tot slechts een tom en een tamboerijn. Er zit twijfel in de tekst, maar het is een sterk soort twijfel. Een twijfel die een verkeerde beslissing in de weg kan staan ​​maar ook uitnodigt tot een goed gesprek.

De oude Lewsberg is vakkundig gesloopt en de bouwstenen zijn te bezichtigen. Klaar voor toekomstige toepassingen en tegelijkertijd al helemaal klaar. In Your Hands is dan ook een ode aan het potentieel en een oproep om daar voorzichtig plaats voor te maken. Precies wat we nu nodig hebben. Maar als ik dit zo stoutmoedig zou beweren, zou ik niet veel van Lewsberg hebben geleerd.” – Niek Hilkmann (oktober 2021)

  • Mil Cosas

  • Raquel Kurpershoek
    • Genre: singer/songwriter, flamenco
    • Release-type: ep
    • Label: self-released

De half Spaanse Raquel Kurpershoek studeerde ‘zang’ op de afdeling wereldmuziek van Codarts, het conservatorium van Rotterdam. Een flamencodanseres als moeder en in haar jeugd alle schoolvakanties doorbrengen in hun huis in de buurt van Traslasierra zorgde voor een hele diepe band met het oude Andalusië, zijn flamenco en manier van leven.

In 2018 startte zij een opvallende crowdfunding om haar droom waar te maken: een korte film, Traslasierra, maken waarin een flamencozanger in een dorp terechtkomt waar alleen dove mensen wonen. Als prachtige metafoor voor de positie waarin doven zich in de maatschappij bevinden en waardering voor de vitaliteit, vindingrijkheid en doorzettingsvermogen waarmee dove mensen zich een plaatsje in de maatschappij verwerven. Dit succesvolle project kreeg terecht ook veel internationale aandacht en won b.v. de Eerste Prijs op het Galicië Film Festival en de eerste Europese Pijler van Sociale Rechten-prijs.

Hierna werd het tijd om zich te richten op haar muziek carrière en deze maand verscheen dan ook Raquel’s debuut-ep Mil Cosas (A Thousand Things). Deze vormt de vastlegging en afsluiting van een, zoals ze zelf zegt, hele mooie fase in haar leven tijdens de studie aan Codarts. Waar ze vele verschillende muziekstijlen en mensen leerde kennen die haar hebben gemaakt tot wie ze nu is. Dit mondde uit in vier prachtige ‘kleine’ flamenco liedjes waarop ze begeleid word door Alejandro Hurtado Garcia op gitaar en Danny Rombout op slagwerk. Hartverwarmend plaatje van een beloftevol en sociaal geëngageerd artiest!

  • Music Ruined My Life

  • Moods
    • Genre: electronics, chillhop, future R&B
    • Release-type: album, lp, digitaal
    • Label: Boogie Angst

Van de Rotterdamse artiest en producer Moods verscheen de instrumentale lp Music Ruined My Life op het van Kraak & Smaak bekende Boogie Angst label. Na eerdere singles Talk About It en Music Saved My Life, krijgt zijn samensmelting van soul, R&B en alternatieve invloeden nu een geheel nieuwe dynamiek omdat het werk volledig live is opgenomen.

De acht nummers op Music Ruined My Life werden immers samen met een volledige band live opgenomen in Leiden tijdens het hoogtepunt van de pandemie. “Er was niet echt een enorm concept of doel voor deze plaat, het ging meer om het aanboren van de pure vreugde van het maken en creëren van muziek”, legt hij uit. “De pandemie was zo’n rare tijd, er was veel onzekerheid in alle aspecten van het leven. Dus het voelde bijna als het perfecte moment om iets nieuws te proberen. Het was een echte kick om de band samen in één kamer te hebben, ik vond het leuk hoe de plaat bij elkaar kwam en hoe elke artiest zijn eigen energie in het project bracht.

Ik werk graag met zang en ik vind de vocalisten met wie ik tot nu toe aan projecten heb gewerkt, geweldig. Maar als je dat element eruit haalt en meer focust op de instrumentatie en het arrangement, is het een heel andere ervaring, en dat is iets waar ik echt van heb genoten voor Music Ruined My Life.”

Deze spontane mini docu over de albumopname geeft dit proces heel goed weer. Moods laat op Music Ruined My Life een uiterst sfeervolle fusie van jazz en hedendaagse soulklanken horen en verkent nieuwsgierig de grenzen tussen elektronische en moderne R&B muziek. Topalbum!

  • The Endless Sea

  • Seven Stars Over Sicily
    • Genre: indierock, americana, alt. country
    • Release-type: album, lp, digitaal
    • Label: self-released

De Rotterdamse band Seven Stars Over Sicily staat bekend om hun eigengereide mix van americana, chamberfolk, surf symphonies, nu wave, acoustic soul, southern krautrock, 60’s garagerock, dirty blues en psychedelica. Op hun eerste volledige studioalbum genaamd And Here Comes The Night (maart 2019) was dan ook sprake van een duistere en meeslepende sound. Het nieuwe album The Endless Sea laat horen hoe de band al deze invloeden op formidabele wijze nog verder heeft doorontwikkeld tot iets onmiskenbaar eigens.

Indachtig de albumtitel omschrijven ze dit zelf als een avontuurlijke reis langs een continu veranderend muzikaal landschap. Treffend ‘maritieme noir’ of ‘ocean disco’ genoemd. Als referentie kun je denken aan acts als Beach House, Deep Sea Arcade, A Flock Of Seagulls, The Coral of The Baltic Sea Philharmonic.

Opgenomen in Sven Hammond’s Marmalade Studio en de Soundport Studio is de band niet over één nacht eis gegaan. Op het grotendeels zelf geproduceerde album horen we ook gastbijdragen van Anne Bakker, Janine van Osta, Merle Sibbel en The Promised Land Ensemble. Het resultaat is een prachtplaat op vinyl waarop we niet snel uitgekeken raken omdat we keer op keer iets nieuws ontdekken.

  • Of Feathers And Bones

  • Goldblum
    • Genre: experimenteel, lo-fi soundcollages
    • Release-type: album, lp, digitaal
    • Label: Kraak

Één van Rotterdams meest illustere koppels betreft het duo Marijn Verbiesen (Red Brut, Sweat Tongue) en Michiel Klein (Lewsberg, Sweat Tongue). Zij gaan ook schuil achter de naam Goldblum. Hun spannende lo-fi muziek maken ze o.a. met vlooienmarkt cassettes, willekeurig gesneden tape loops en goedkope keyboards. Gezongen wordt er in het Engels en Nederlands.

Of Feathers And Bones is hun eerste volledige album als Goldblum. Poëtisch melodrama sijpelt hierop door de tien nummers, die met een griezelige elegantie de ervaring oproept van slaapwandelen in een verlaten filmset. Daar waar nog steeds een glinstering en glamour majestueus weergalmt onder het stof. Goldblum weet als het ware dromen te orkestreren in geluid. Door de gelaagdheid van onheilspellende tapeloops, sprankelend klokkengelui en beklijvende klaviermelodieën – gedramatiseerd door Marijns plechtige uitspraken – presenteert Of Feathers And Bones een heel scala aan invloeden.

Qua sfeer en emotie slingeren deze tussen loom esoterisme, verwarde slaapliedjes en onvoorziene chaos. Deze songs bieden de luisteraar het onmiskenbare gevoel van een surrealistische reis, alsof je de muffe ruimte van vervaagde ansichtkaarten betreedt op de geluiden uit bekende én onbekende werelden. Bijzonder is het zeker, maar ook zeker niet ieders kopje thee. Buitencategorie!

Marijn: lyrics, vocals, keyboards, bells, harmonica en contact mics. Michiel: tape loops, keyboards, effects, montage en mix.

  • Adriaan Sessions #1

  • Diversen Artiesten
    • Genre: indiepop, jazz, singer/songwriter
    • Release-type: ep
    • Label: self-released

De playlist Adriaan Sessions #1 is het resultaat van een aantal studio sessies voor de aankomende RTV Rijnmond-serie Adriaan Ontmoet. Hierbij nodigt Adriaan Feyaerts, in het dagelijks leven percussionist bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest, voor elke aflevering Rotterdamse artiesten uit voor een unieke cross-over ontmoeting.

Op Adriaan Sessions #1 vinden we zes wonderschone stukken. Een fraai nummer met blazer Efe Erdem, dat een soort Ibrahim Maalouf achtige sfeer en emotie weet op te roepen. Twee zalig meanderende songs met de zeer expressieve Nederlandstalige singer/songwriter Flip Noorman; karaktervol en contrastrijk. En tenslotte, naast een Interlude door Adriaan solo, nog twee erg fijne alternatieve popsongs met de altijd betoverende Luka. Divers, kwalitatief en uniek dus.

Al met al een hartstikke tof initiatief van Adriaan Feyaerts en een mooie gelegenheid voor lokale artiesten om zich eens buiten hun comfortzone te begeven. Met een muzikantenvijver zo vol als de Rotterdamse kan dit concept ook nog wel een tijd vooruit. Hopelijk wordt het  dan ook een langlopende serie waarmee RTV Rijnmond de diverse Rotterdamse muzikantengemeenschap van harte ondersteunt, dat is in het huidige tijdsgewricht belangrijker dan ooit. Op naar de volgende sessie!

  • Arranged Escape

  • Elijah Waters
    • Genre: futuristic pop, nu-soul
    • Release-type: ep
    • Label: self-released

Opgroeiend in Rotterdam werd Elijah omringd door muziek via de platencollectie van zijn vader. Geïnspireerd raakte hij door artiesten als Radiohead, Marvin Gaye en D’Angelo. Maar ook rapcrooners als Future en Young Thug hielpen hem bij het ontwikkelen van zijn eigen sound. Voorganger A Sunday Kind Of Love (september 2019) en het uitbrengen van de daarop volgende singles Lose Control en Enticing beschouwde Elijah als “Een gids naar een gezonder manier om emoties te accepteren en te uiten”.

In dit proces heeft deze zanger, producer en songwriter zijn werk verder kunnen aanscherpen met de hulp van z’n huidige productieteam bestaande uit Jopie en Rijnbaart. Het welluidende resultaat horen we op Elijah’s nieuwe ep Arranged Escape. Acht intrigerende stukken in een krappe 21 minuten waarin aanstekelijke hooks heel organisch samengaan met onorthodoxe melodieën die de aandacht welhaast hypnotisch weten vast te houden door een heerlijk authentiek bandgeluid.

Over de eerlijkheid en kwetsbaarheid in zijn teksten merkte hij al op: “Om eerlijk te zijn, ik weet het niet. Soms voelt het als geesten (haha). Ik denk dat het mijn hoofd en hart is die wanhopig op zoek zijn naar een verlossing. Vanaf nu vind ik die release in het schrijven van muziek of gewoon gewoon schreeuwen hoe ik me voel.”

Prima, ga daar vooral mee door! Want wij kunnen niet anders concluderen dan dat Elijah Waters het vermogen heeft om emotionele en pakkende lyriek met schijnbaar moeiteloos gemak te combineren met melodieën die vertrouwd aandoen en toch vernieuwend zijn. Dit maakt Arranged Escape een fraaie release om met recht trots op te zijn!

  • World Exit

  • Extreme Cold Winter
    • Genre: loud music, doom metal
    • Release-type: album, lp, cd, digitaal
    • Label: Hammerheart Records

Extreme Cold Winter werd in 2009 gestart door A.J. van Drenth (gitarist/vocalist in bands als Temple, Beyond Belief en Beast of Revelation), drummer Seth van de Loo (Severe Torture, Centurian en Cthuluminati) en zanger Pim Blankenstein (ook frontman van Rotterdams doom/death metal icoon Officium Triste). In 2015 lanceerde de band eindelijk een vijf nummers tellende ep genaamd Paradise Ends Here. Deze ontving uitstekende recensies in de internationale underground scene en wekte de nodige verwachtingen voor een volledig album. Dat bleek een tijdje te gaan duren… tot deze maand!

World Exit lost gelukkig alle verwachtingen moeiteloos in en brengt precies wat je van een ervaren kwaliteitsband als Extreme Cold Winter wilt horen. Elk nummer op deze plaat klinkt huiveringwekkend, zwaar en dreigend. De band definieert met World Exit als het ware de essentie van sombere en extreme metalmuziek. Oftewel een klein uur old school death en doom metal-muziek van hoog niveau voor de liefhebbers.

Van Drenth’s heavy gitaarriffs (die herinneringen oproepen aan Beyond Belief) zijn op World Exit buitengewoon goed in balans. Van de Loo vult dit aan met daverend gebeuk wat qua sfeer zorgt voor de juiste vernietigende en beladen uitstraling van de plaat. Het vocale werk van Blankenstein speelt vervolgens een cruciale rol in het toevoegen van een dubbele dosis kwaadaardigheid. Op deze vruchtbare basis komen dan nog de basbijdragen van studio-eigenaar Hans Pieters en de keyboards van Carsten Altena (The Monolith Deathcult). Gezamenlijk laten deze oude rotten de duistere metal muziek op World Exit swingen als in modder copulerende nijlpaarden na een flinke wandeling; vies, zwaar en log, maar onontkoombaar. Klasse plaat!

  • Iets Verder

  • Djesco10
    • Genre: hiphop, urbanpop
    • Release-type: ep
    • Label: self-released

Djesco10 is een in Rotterdam opgegroeide artiest die in 2018 zijn debuut-ep Ver Weg uitbracht. Hierop handelde zijn teksten over diverse levenservaringen die hem hebben gevormd tot de persoon die hij vandaag de dag is. Zo vertelde hij onder meer over z’n beste vriend die verkeerde keuzes maakte, het vechten tegen gedachtes, evenals lessen van zijn moeder over hoe mooi het leven kan zijn ondanks de tegenslagen.

Tevens leverde hij na het winnen van de Sena Performers Grote Prijs van Rotterdam 2018 en vervolgens ook nog de Rotterdam Music Award voor ‘De Belofte’ bijdragen aan diverse  initiatieven in de stad. Bijvoorbeeld Street Dreams i.s.m. Kunsthal Rotterdam, Get Loose Festival, de heropening van de Maastunnel, Coolhaven Collab en het Benefiet Concert voor Mozambique.

Over de titel van zijn nieuwe ep vertelt Djesco10: “Ik zei tegen Winne; ik heb geen idee hoe ik mijn volgende project moet noemen. Hij antwoordde: “Djess je denkt weer eens te moeilijk na! Als je vorige ep Ver Weg heette dan moet je volgende muziek ‘iets verder’ heten”. Dus bij deze.” Op de nieuwe ep wordt er trouwens samengewerkt met Alwiya, Crooks en Harry Femer.

Waar Ver Weg dus het verhaal vertelde van Djesco10 die ‘mentaal ver weg’ is van de rest en van zichzelf, neemt dit vervolgproject Iets Verder ons in zes ingetogen songs mee in Djesco’s journey naar ‘houden van jezelf’. Zijn motto hierbij luidt: “Wat ik doe laat ik werken, ik doe niet wat werkt.” Of zoals hij zelf ervaren heeft en heel fraai weet te verwerken: “Als dingen tegen zitten in life? Stop dan niet, maar ren door. Je blessings liggen simpelweg iets verder!” Een mooie en wijze levensles bij een ep die het zeker verdiend om beluisterd te worden. Djesco10 raakt!

  • Gears Of The Giant Machine

  • Dragonfruit

Laat het klikken van tandwielen in deze versnellingsbak je meenemen naar een andere wereld. Een land vol organische synthesizers, diepe baslijnen, straffe drums en lo-fi-texturen, afgetopt met warme zang en aanzwellende strijkers. Dragonfruit wil je meenemen op een genre-overstijgende reis door hun muziek.

Dit alles blijkt overtuigend vastgelegd op het debuutalbum Gears Of The Giant Machine en maakt Dragonfruit een goed voorbeeld van een aanstormende band die de grenzen van genres wil verleggen. De soepele mix van gesamplede hiphop en neo-soul invloeden geeft de Rotterdamse groep de ruimte om hun steeds groter wordende horizon nog verder te verbreden. In augustus werd bijvoorbeeld nog een ep samen met een strijkorkest uitgebracht.

Het langverwachte ‘eigen’ debuutalbum staat vol met moderne R&B, rijke lo-fi en elektronica die de accenten legt. In tracks als het kleurrijke Digital Princess klinkt ook duidelijk de aansprekende lyriek van zangeres Danique van der Vlugt door die veelal in het teken staat ​​van vrouwelijke empowerment. Zij weet als geen ander de serieuze ondertoon van ‘accepteren wie je bent en hiervan houden’ feestelijk te verpakken en zo meestal zeer goed binnen te komen.

Hoe dan ook, het album als geheel wil een ontsnapping bieden uit het alledaagse en slaagt daar heel goed in. Laat je in de huidige sombere tijden verrassen en verwonderen door de uitbundige creativiteit van Dragonfruit op Gears Of The Giant Machine, daar krijg je zeker geen spijt van. Van harte aanbevolen!

  • Evolove

  • Beau Zwart
    • Genre: electronics, broken beats, nu-jazz
    • Release-type: ep
    • Label: INI Movement

De ep-titel staat met een reden voor de samensmelting van de woorden ‘evolueren’ en ‘liefde’. De evoluerende muzikale structuren in house, afrobeat en jazz inspireerden het Rotterdamse talent Beau Zwart bij het vormgeven van Evolove. Het idee om deze verschillende genres te combineren ontstond na een avondje dansen op de bank met zijn vriendin. Na urenlang dansen en wisselen tussen verschillende stemmingen en genres, was het concept van deze ep geboren. Geboren uit liefde (om te dansen).

Op het prachtige Evolove staan vier nieuwe tracks waarvan er drie een speelse remix krijgen. Zo levert Beau’s oude label homie K15 een persoonlijke kijk op de track For MXM in echte London brokenbeat-stijl. Mysterieuze nieuwkomer Lu-Lu voegt een opzwepende, zomerklare interpretatie van het titelnummer toen aan deze tweede release op INI Movement.

Beau Zwart maakte al vroeg kennis met muziek en leerde tijdens zijn jeugd klassieke piano. Verbaasd over de mogelijkheden van het werk van klassieke componisten van oudere generaties begon hij zijn eigen composities te schrijven. In zijn tienerjaren ontdekte hij jazz en elektronische muziek en implementeerde dit niet alleen in zijn composities, maar ook in optredens en dj-sets. Dit in combinatie met zijn verschillende releases tonen Beau zondermeer als één van de smaakmakers binnen de huidige Rotterdamse muzikantenscene.

In mei 2020 verscheen de opvallende debuut-ep 2 Gedachtes, 7 Dagen, 9 Jaar van Shaquille R.J. Hennep ook wel bekend als Sha Hennep. De 13 stukken die erop stonden worden deze maand opgevolgd door een nieuwe ep met zes tracks onder de noemer T.I.S Sha (wat staat voor ‘Toewijding Is Succes’). Een ep met ruim 21 minuten gevarieerde urbanpop die zowel toegankelijk herkenbaar als redelijk ‘eigen’ klinkt.

Sinds zijn eerste singles in 2019 heeft Sha een regelmatige output en bouwt hij gestaag aan zijn discografie. En dat begint vruchten af te werpen want door zijn single Dear Next Generation (juli ’20) kon hij een tweejarige distributie deal tekenen bij In Corsa distributie. T.I.S Sha is hiervan al een tastbaar resultaat. Shaquille treedt overigens live op met naast z’n vaste dj een all-female liveband. Een artiest om in de gaten te houden dus!

De Spotify-playlist van oktober

Breng jij een album of ep uit? Meld je release hier aan!

Verslag Popweek Special: Meet The Pro #40 – Succesvol Releasen

Afgelopen 29 oktober was het weer zover, de Popunie trapte een nieuwe editie van de Rotterdamse Popweek af in Baroeg Rotterdam met een 12 uur durende marathon. Zoals gewoonlijk was er ook weer een Meet The Pro sessie onderdeel van deze week, en deze vond plaats op 2 november in Roodkapje, Rotterdam. Net als vorig jaar mocht ik daar weer bij zijn om een verslag te schrijven van de avond. Hoewel COVID-19 nog steeds een plek inneemt in ons dagelijks leven, was het goed om te zien dat er ditmaal nog meer bezoekers waren.

Het tweedelige programma
Het programma bestond uit een panel en een Q&A, waarbij de neuzen niet altijd dezelfde kant op leken te staan. ‘Leken’, want ondanks de verschillende ervaringen en werkwijzen (denk aan ervaringen in andere scenes en verschillen in PR-relaties en gebruik) kwam de uiteindelijke boodschap wel degelijk overeen, zowel vanuit het panel als de Q&A.

Over deze overeenkomst later meer, want wie waren de gasten van de avond? Hieronder weer een kort overzicht, zoals eerder voorgesteld door de Popunie:

Marlies Waters
Marlies  is voormalig perspromotor van V2 Records. Ze werkte hierdoor met veel bands en artiesten van labels als Beggars, Domino, Cooperative Music, Warp, Daptone en !K7. Een paar jaar later werd ze productmanager en verhuisde in 2013 naar Warner Music om labelmanager te worden voor ADA (Alternative Distribution Alliance).

Midden 2015 startte Marlies haar eigen bedrijf waarmee ze op freelance basis label- / projectmanagement, marketing en/of PR verzorgd (heeft) voor o.a. YoungRubbi, Iguana Death Cult, All Them Witches, Amenra, Grauzone Festival, Dour Festival, Primavera Sound, We Are Scientists, Damien Jurado, Dool, Black Sun Empire en meer!

Marius van Reeuwijk
Marius van Reeuwijk is een digital music streaming expert. Hij runt MVSEI Music Group waar hij naast digitale distributie en digitale promotie (Spotify Plugger) ook met artist & brand development bezig is. Vanuit de kern van de artiest coacht hij artiesten om Social Media, Profilering, Marketing en meer aan te pakken.

Gareth de Wijk (Thrasher)
Gareth is de man achter PRSPCT Recordings, hét hardcore drum `n` bass imperium en grootste label in het genre. Hij pionierde als dj onder de naam Thrasher en zijn dj-optredens met drie of zelfs vier decks snijden tussen de de hardste drum & bass, out-of-the-box hardcore, breakcore en meer. Daarnaast is hij de frontman van de extreme supergroep The Dead Cvlt.

Gideon Rozendaal van Bravissimo Music en M.A.R.S. worldwide kon helaas niet meer aanwezig zijn om het panel te leiden, maar niemand minder dan Popunie’s eigen Tom van der Vat hostte de avond op natuurlijke wijze en was er om alles nog eens helder samen te vatten na elk onderwerp. Je zou bijna zeggen dat hij het vaker doet.

Hieronder volgen de highlights van het panel en de Q&A.

Highlights: Succesvol releasen

Hello, it’s me..
Voordat Tom het panel startte, wilde hij eerst wel eens weten wie er allemaal in de zaal zaten, en dat bleek heel divers. Het publiek bestond onder andere uit supportende partners, artiesten in hiphop, r&b, french house, metal, een eenmansband, organisatoren en productieleiders.

En jij, daar?’ Ik keek even om mij heen. Wie hadden we dan gemist? ‘OH! Ik? Ja, ik ben hier om te schrijven’. Ik zat middenin de zaal en was toch niet zo verdekt opgesteld.

Soms moet je gewoon met de deur in huis vallen
Na de voorstelronde van het publiek was het aan Marlies en Marius om zich voor te stellen. Om er geen gras overheen te laten groeien, kwam snel het thema naar voren: succesvol releasen. Dat was de crux en de eerste vraag was dan ook allesomvattend: Hoe ziet een succesvolle release er nou uit?

Moeilijke vraag,‘ antwoordde Marlies al snel, want volgens haar zijn er veel factoren en praktische zaken om rekening mee te houden en zijn deze zaken ook onderdeel van wie je bent. Zo noemt ze bijvoorbeeld een goed nummer, ep of album, een verhaal (profileren), een biografie, een persfoto, videoclip. Het liefst denk je na over een bepaalde presentatie van jezelf los van de muziek.

Bij het woordje bio, kreeg Marius echter bijna zichtbare jeuk, maar het verhaal van de artiest blijkt ook voor hem wel degelijk belangrijk. Zijn advies op deze vraag luidde voornamelijk als volgt: Wat is je focuspunt/ijkpunt? Met andere woorden: waar wil je naartoe werken?

Beide gasten hadden hier wel iets over te zeggen. Je kunt verschillende dingen als focuspunt nemen. Denk aan streaming (in playlists opgenomen worden), live spelen, een blog feature, radio of een videoclip. Hier werden nog twee belangrijke dingen aan toegevoegd om mee te nemen in het vormen van jouw plan. Bedenk waar je bent in jouw proces. Ben je een beginner? Dan is je focus voornamelijk het releasen zelf en het laten zien dat je er bent. En het tweede element? Er ligt veel focus op operationele zaken, maar vergeet niet om je mental health mee te nemen. Zorg voor jezelf, want wat jou niet blij maakt, is geen succes.

Vragen om jezelf te stellen bij het plannen van een release

– Waar ben je in jouw proces / carrière?
– Wat wordt jouw focuspunt(en) die bij passen bij waar jij bent?
– Welke praktische zaken moet je regelen om jouw focus te realiseren?
– Wie ben jij en wat is jouw verhaal?
– Weigh in your mental health: wat jouw niet blij maakt, is geen succes

DIY vs. Uitbesteden aan professionals
Tom stelde daarop volgend een interessante vraag: Wat geef je uit handen en wat kun je zelf aan het begin van je carièrre doen?

Marlies wist hier heel duidelijk over te zijn. Zij gaf aan dat je een scene (jouw scene) vooral leert kennen door veel zelf te doen. Als alles door een label wordt weggenomen, leer je er heel weinig van. Op de vraag van Tom wanneer een act dan wel interessant is om als professional mee te werken, kon ze antwoorden dat het fijn is als ze als professional weet dat zij zelf niet de enige is die professioneel aan het werk is. Wanneer ze voor een act zou moeten werken die ze nog van alles moet bijbrengen, betekent dit dat ze als professional elke rol zou moeten vervullen. Ze is er zelf een groot voorstander van als er een team bestaat. Dit zorgt voor een groter succes, zo stelde ze. Veel aan eerste ep’s werken, doet ze dan ook niet.

Marius legde uit dat het goed is om jezelf te organiseren: ‘maak eens een organogram’. Het is volgens hem goed om te zien waar je mee bezig bent als artiest. Je vervult verschillende rollen, zoals management, marketing etc. Hij stelt: breng het in kaart! Je kunt pas inschatten wat een professional voor jou kan betekenen en deze pas activeren als je zelf ook echt weet wat zij kunnen betekenen voor jou en het zelf hebt ervaren. Dan kun je iets met duidelijkheid uit handen geven.

Op de vraag van Tom waar het dan aan ontbreekt, vertelt Marius: ‘organisatorische duidelijkheid’. Dat is volgens hem een punt om op te winnen. ‘Dus zelfonderzoek?’ en ‘voorbereid zijn?’ vatte Tom het samen.

Hier bleken Marlies en Marius het beiden mee eens te zijn. Zij zien graag dat je weet waar je het over hebt en wat releasen inhoudt. Vooruitkijken kun je nooit, maar bij duidelijkheid win je al, volgens Marius. Volgens hem is muziek een wedstrijd, maar het gaat om andere factoren dan de andere artiesten om je heen. Je moet dus weten tegen welke factoren je speelt. Daarnaast kunt je volgens hem ook je autonomie bewaren als je weet waar je mee te maken krijgt. Marlies beaamde zijn verhaal en noemde ‘bewust zijn’ en ‘bewustwording’. Zoek bewust naar andere partijen en wees bewust van wat je niet zelf kunt. Zij voegde hieraan toe: weet waarom je de muziek uitbrengt, daar zit de urgentie. Zonder verhaal lukt het niet.

Over realistische tijdsplanning, Presave en de meest waardevolle relatie
Tom vervolgde het gesprek met een veelgestelde vraag over releasen: denkend aan termijnen. Wat is realistisch?

Volgens Marlies wordt de tijd die komt kijken bij het releasen onderschat. Als voorbeeld neemt ze het releasen van één track: een termijn van 6 maanden, waarop Marius al snel volgde met: ‘als het af is.’ Marlies gaf aan dat een proces altijd wel vertraagd wordt door iets en beiden vinden dat je pas moet gaan nadenken over het releasen als het nummer daadwerkelijk af is. Dan is het tijd om na te denken over het eerder genoemde focuspunt en welke tussenstappen daarbij horen.

Wanneer je onderdelen wilt uitbesteden, moet je volgens hen dus ook op tijd aankloppen. Enkele punten waar je onder andere aan moet denken voordat je gaat releasen zijn:

– Master
– Labelcopy
– Het verhaal van de track en het verhaal eromheen
– Coverart
– Persfoto’s

Over het gebruik van tools voor je campagne, zoals presave in relatie tot de fanbase. Een presave campagne kan bijvoorbeeld de plank volledig misslaan, omdat het publiek niet weet wat het inhoud en zij juist de groep zijn die je graag wilt betrekken, en de dialoog tussen jou en je fanbase is volgens Marius bijzonder kostbaar.

Het onderwerp wat hier voorbij kwam was teasen. Waar Marlies aangaf dat dit iets is wat zij veel gebruikt en op veel leukere manieren kan dan met presave, gaf Marius te kennen dat hij een teaser binnen een uur vaak weer vergeten is, de hedendaagse digitale wereld is vluchtig. Tom sloot daarop – om toch even aan te haken op Marlies – weer aan met de vraag of het dan wel zin heeft om te teasen door stukjes van een verhaal te vertellen. Daarin deelde Marius de mening dat dit zeker wel goed is.

Uit dit verhaal kon ik uiteindelijk de volgende ‘formule van Marius’ opmaken:

Waardevolle activatie en contact = contact that makes sense + 1 play or ticket > (meer waard dan) een presave of contactmoment zonder uitkomst

Daarbij gaf hij het voorbeeld dat het logisch is om contact te maken op social media met de fanbase op het moment dat deze actief is, en bijvoorbeeld niet om 12 uur ‘s nachts. Dit klinkt natuurlijk logisch in veel oren, anders kun je contact that makes sense uiteraard gelijk wegstrepen. Hoewel Marlies opmerkte dat bijzondere tijden niet perse een slecht moment hoeven te zijn. Zo kan je fanbase in Amerika (als je die hebt) om 12 uur ’s juist actief zijn en met een goede actie juist waardevol contact creëren (zo kwam later in het gesprek naar voren). Zij ziet dat je met goede content juist je publiek kan betrekken. Dit betekent niet het plaatsen van losse linkjes. Hoe je de juiste momenten vindt, werd later in het gesprek nog eens benoemd: statistieken, common sense en tevens: luisteren naar de professional als je daarmee werkt.

Op een vraag vanuit het publiek over de strijd met algoritmes beantwoordde het panel dat er maar een ding is dat echt telt: Echt contact en goede muziek. Als het even kan, vindt Marius zelfs dat je het beste voor direct contact met fans kunt gaan zonder een platform ertussen.

Plan de campagne: alles over kanalen en verhalen
Om door te pakken rondom het thema campagne en het contact maken met de fanbase stelde Tom een vraag die hij vaker voorbij hoort komen: Moet je een videoclip en een track tegelijk naar buiten brengen?

Marlies gaf aan dat het slim kan zijn om dingen juist te spreiden om op die manier op meerdere momenten aandacht te kunnen vragen, echter is ze wel van mening dat het fijn is dat zodra ze een perbericht stuurt hierin veel meegestuurd kan worden. Te veel losse persberichten met losse informatie staat gelijk aan DELETE. Zo veel mogelijk informatie om mee te sturen is dus een pré, omdat je dan én meer opvalt én er zit voor iedereen (de ontvangers) wel iets bij. Wat ik hoorde, is dat je dus moet zorgen dat je een goede en volledige presskit in huis moet hebben.

Over primeurs gaf ze aan dat je goed moet nadenken wat je precies wilt. Een primeur bij een medium kan serieuze aandacht opleveren, maar geeft wel het alleen-recht aan dat specifieke platform. Wijd verspreiden kan ook, maar bedenk dan dat geen van de media een commitment afgeven en er voornamelijk aandacht aan zullen besteden als daar tijd voor is en ze het leuk vinden.

Ook hier is het belangrijk volgens Marius om na te gaan in welk stadium je bent om te kiezen wat bij je past (wat is je focus?).

Tom schetste vervolgens een situatie: stel je bent nieuw en je hebt nog niet zo’n grote achterban, je nummer is al 3 maanden uit, nog weinig nieuwswaarde… Hoe lang kun je een campagne uitmelken?

Marius: ‘Ja, dat kan heel lang, zo lang je dat maar plant’. Een planning maak je volgens hem ook na je release en niet alleen tot aan de release. Zijn advies samengevat: je kunt op verschillende niveau’s de dialoog aangaan, waarbij je onderaan begint bij je scene en nieuwswaarde zich pas ontwikkelt op het niveau van de massa.

Ik maakte er weer een modelletje bij aan de hand van Marius’ beschrijving. Werktitel: De diagloogpyramide – diagloog op niveau.

Ook Marlies beaamde dat nieuwswaarde minder belangrijk is in het begin. Volgens haar is spelen dan erg belangrijk. Pas wanneer je gaat professionaliseren wordt nieuwswaarde belangrijker.

Aansluitend had Tom nog een vraag over wat je het beste kunt releasen: een album of veel singles?

Hier bleek wel wat verschil in de zitten. Als Marlies bijvoorbeeld kijkt naar mainstream media (denk aan OOR) richten zij zich vooral op albums en als ze kijkt naar website zijn tracks meer gebruikelijk. Tom kon ook uit haar verhaal opmaken dat genres enigzins belangrijk zijn, want in de hiphop scene komen losse tracks veel meer voor dan de indiescene, waarin albums normaal zijn.

Marius vulde aan dat bij een track het verhaal voornamelijk om het nummer gaat, terwijl bij een album er vaak meer ruimte is voor de artiest. Hij benoemde dat hij eigenlijk niet eens kijkt naar de muziek. Hij kijkt meer naar de muziek als ondersteuning van het verhaal. Ook hier bleek weer dat het verhaal zeer belangrijk is en dit dus iets is wat je mee dient te nemen in je planning  van je release. Dit maakt de cirkel weer rond naar het begin van het gesprek waarin duidelijk werd dat het verhaal van de artiest duidelijk moet zijn in het planningsproces van je release. Goede storytelling helpt je volgens hem uit de genericiteit.

Tot slot deel ik uit het laatste deel van het panelgesprek met Marlies en Marius nog graag wat tips en ervaringen:

Het bereiken van je fans

Marius: identificeer je fans en ga de dialoog aan, je carrière is om je fans gebouwd

– Hoe ziet mijn ideale fan eruit?
– Welke relatie wil ik met mijn fan?
– Wat doe ik voor mijn fans? Wat doet een fan voor mij?
– Waar gaan ik en mijn fans van ‘aan’? (bijvoorbeeld gaming en Twitch als passend kanaal)

Volgens hem is deze relatie tevens hoe je corona wél doorkomt. Ontdek wat de ultieme wisselwerking is. Behandel je fans als vrienden en ga op zoek naar verdieping en inhoud.

Marlies’ proces is wat anders doordat zij B2B werkt. In haar geval zit de media tussen de band en de fans. De vraag die zij zichzelf dan stelt is: Wie in het persbestand kan hier (type muziek) interesse in hebben? Zij heeft een relatie met de mensen in de media.

Over de connectie met je fans en het vormen van jouw verhaal werd nog genoemd:

– Dicht bij jezelf blijven, is ook jouw verhaal (Marlies)
– Introvert? Je hoeft geen diva te zijn. Vertellen over iets herkenbaars als introvert zijn, zorgt juist voor authenticiteit (Marius)
– Iedere dag selfies posten is niet nodig. Profileren hoeft niet over jou te gaan, maar kan ook gaan om je interesses. Deel dingen die je leuk vindt (Marlies)
– Je wilt echt contact met je fans. Het liefst zelfs zonder Social media. Een whatsappgroep kan ook als dit past bij je fans (Marius)

Praktische tijdsblokken
Volgens Marlies kan releasen het hele jaar door, behalve in de tweede helft van december en de eerste week van januari. Zij gaf aan: in januari is Eurosonic. Ben je er niet bij? Dan kun je dit beter skippen. Marius kwam weer terug op de fans: wanneer maakt eigenlijk niet uit. Goede fans willen altijd jouw muziek.

De typische volgorde van stadia die een band doorloopt en ijkpunten die in een jaar kunnen voorkomen, somde Marlies zo op:

– Popronde
– Eurosonic
– Festivals (zoals Motel mozaique)
– Hét festivalseizoen
– Touren

Het werken in blokken, zoals kwartalen met een bepaalde focus, kan volgens beiden zeker handig zijn als het past bij waar je bent. Bovenstaande kan in een jaar, maar dit hoeft dus niet. Het gaat er vooral om dat je weet wat je moet doen om bij X te komen, weten wat je moet zeggen wanneer de je aandacht hebt en al je assets klaar hebt staan.

Over het vervolg van de Meet The Pro sessie met de Q&A met Gareth, lees en zie je binnenkort meer. Stay tuned! Check onze Facebook pagina voor alle foto’s.