Mentos Grote Prijs van Nederland maakt shortlist van 19 live-acts bekend

De Mentos Grote Prijs van Nederland is ook dit jaar terug! De 19 acts die onder leiding van artistiek leider Glen Faria gaan strijden om de winst zijn inmiddels bekendgemaakt. De deelnemers zijn geselecteerd door de provinciale popkoepels en een onafhankelijke jury. Vanuit de Popunie stroomt de winnaar van De Belofte van 2024, Hana Fatur, door naar de GPNL. De 20ste en laatste kanshebber op de eretitel ‘beste nieuwe live-act van 2025’ wordt gekozen door het publiek. Stemmen op één van de overgebleven acts die zich hebben ingeschreven kan t/m 9 februari via de Mentos Grote Prijs van Nederland-app.

De jury is enthousiast. “Uit het hele land hebben we goede inzendingen gekregen”, zegt Qmusic dj en jurylid Stephan Bouwman. “Het publiek krijgt dit jaar weer een cadeautje. We hebben al zoveel goede acts voorbij zien komen uit allerlei muzikale hoeken. Keiharde hiphop, pure soul, classic rock, alles komt aan bod. Ik heb er zin in!

Live spelen
De volgende acts zijn geselecteerd: Anne, Lucy Fabiënne, Bug, DivyaEnjaku Yoyo, Given Ski, De Zweefclub, Hana Fatur, Lisa Rose, Spijbelaar, Bliss, Cycz, Floor Bruystens, Ruby Mus, Dilayda, Doc’s Lobby, Jadi D, Josh & Robs en Pxprle Jazz.

Via de app kan het publiek nog één naam uitkiezen. In de lijst van kanshebbers op de Wildcard staan o.a. The Tommyrots, ROI, Lindi en Bob Spanish.

Nadat het publiek op 9 februari de 20ste act heeft gekozen, is het tijd voor muziek en live spelen! Onder leiding van Glen Faria gaan alle 20 acts een videoclip opnemen in de befaamde Wisseloord Studios in Hilversum en werken ze hard aan hun live show.

Finale
Tijdens de halve finale op vrijdag 16 mei in poppodium PAARD in Den Haag kunnen de deelnemers op het podium laten zien wat ze in huis hebben. De laatste vier overgebleven acts strijden vervolgens op 31 mei in de finale om de winst in de Mentos Grote Prijs van Nederland 2025. Meer weten over het GPNL traject? Kijk dan op de website.

Duivels Toeval

In mijn columns vertel ik over mijn ervaringen in de muziekwereld. Ik heb al eens eerder verteld over bijzondere ervaringen met sommige optredens. Als je niet van de muziek leeft zoals ik, komt het helaas nog wel eens voor dat er iets misgaat bij een optreden. Zo is er toch geen (goed werkende) muziekinstallatie, het podium voor de band is pakweg 2 m2 of er blijkt een paar meter verderop tegelijkertijd een andere band aan het spelen te zijn. Ook kom je wel eens in bijzondere situaties terecht, zoals het optreden waarbij halverwege ineens geëist werd dat de band akoestisch moest spelen (in een vol, rumoerig café). Niet altijd zijn die situaties grappig, soms wel. Soms zelfs ongelofelijk grappig!

Duivels toeval

Ik speel in een coverband. Goed om te vermelden is dat wij semi-akoestisch spelen, dus het is best rustige muziek waar bijna nooit iemand aanstoot aan neemt. Met die band speelden we eens voor het Gluren bij de Buren huiskamerfestival. De speelplek was dit keer niet een huiskamer, maar buiten op een plein. Naast het plein lag een buurtcentrum plus een kerk.

We waren vooraf gewaarschuwd dat we niet te hard mochten spelen, omdat er in de middag ook een kerkdienst zou zijn. Geen probleem, want wij spelen nooit te hard. Onhandig was wel dat de speeltijden helemaal anders werden omdat we rekening moesten houden met de kerkdienst. Op dit festival staan de speeltijden vast, zodat aanpassen niet handig is (bezoekers van het festival lopen, met het speelschema in de hand, van de ene speelplek naar de andere).

De organisatoren vertelden ons dat ze vaker problemen hadden gehad met de kerk. Het betrof namelijk een zeer strenge geloofsgemeenschap. De activiteiten van het buurthuis werden dus al snel gezien als ongewenst. We mochten daarom beslist niet spelen als de mensen de kerk ingingen of uitkwamen.

Helaas ging dat op de een of andere manier toch mis. We waren aan het spelen toen de mensen de kerk uitkwamen. We werden argwanend en fronsend bekeken. Heel opvallend was een echtpaar aan de andere kant van het plein. De man had zich afgewend van ons en hield zijn vrouw voor zich vast. Het kan zijn dat hij ook haar oren bedekte met zijn handen, maar misschien is dat mijn fantasie. Ze mocht kennelijk in ieder geval niet visueel worden geconfronteerd met deze godslasterlijke muziek. Zij liepen zo snel als ze, in hun bijzondere pose, konden naar de overkant van het plein en wég van deze duivelse muziek.

Dit was al grappig op zich, maar iets anders maakte het onbedaarlijk komisch. We waren namelijk net het nummer Bring Me Some Water van Melissa Etheridge aan het spelen. Het ‘duivelse’ toeval wilde dat de zin die ik zong terwijl het echtpaar naar buiten kwam was: “The sweet devil’s got my soul”. Ze hadden dus toch gelijk: we speelden muziek van de duivel. Ik denk niet dat de kerkgangers de humor ervan konden inzien. Hopelijk zijn ze deze vreselijke ervaring te boven gekomen. Wij hebben er in ieder geval weer een mooi verhaal over een bijzonder optreden aan overgehouden.