Brengen scherven geluk?

dsc_7845
De Rotterdamse band MXRCXL nam recentelijk een opvallende clip op. Zanger/bassist Marcel Janssen schreef voor ons een column over het ontstaan van het idee achter deze clip.

Om te stellen dat de band niet heel enthousiast reageerde toen ik op een donderdag avond in de repetitieruimte mijn idee voor een nieuwe videoclip op tafel gooide zou een understatement zijn.

“Waarom zou je in Jezus naam je eigen album kapot slaan?” En “Kunnen we niet gewoon in een betonnen loods voor een muur van bouwlampen, achter een rookgordijn onze biceps laten zien, zoals iedere band?” waren de reacties. Ik verklaarde mij nader.

Toen ik jonger was dan nu, en op een dag met een middelbare school vriend bij zijn garage aankwam om muziek te maken, schrokken we ons kapot. In een hoek lagen de cd’s en hoesjes van onze favoriete bands in scherven op de grond.

Zijn moeder die altijd zat te zeuren dat we minder tijd aan muziek en meer tijd aan school moesten besteden, had er als een malle op staan stampen. Ze wilde die duivelse troep niet in haar huis, bleek bij navraag.

“The most that I can learn is in records that you burn” zong Marilyn Manson op die scherven, en zo was het. Die albums waren onze houvast tijdens adolescentie.

Furieus waren we, maar ook in de war. Want hoe kon het dat iets dat voor ons zo waardevol was door zo’n kreng werd vernield?

Daarbij heeft het ook nog eens bijzonder averechts gewerkt, want hij is doorgedraaid en ik ben muzikant geworden. Maar toch, het gaf wel een sterk beeld, zo die scherven van die albums. Een beeld dat me tot op heden is bijgebleven.

Nu ik een kleine twintig jaar later eindelijk mijn eerste album heb gemaakt (in die tijd kwamen we nooit verder dan eindeloze demo’s) is de waarde ervan totaal veranderd. Er zijn geen artiesten meer.

Muziek is meer dan ooit een mode verschijnsel geworden dan dat het nog werkelijk rebelleert. Onze live shows zijn niets meer dan onscherpe selfie achtergronden. Onze podia zijn veranderd in vlakke vloeren. Interviews zijn gereduceerd tot Facebook posts en albums tot visitekaartjes. Geperste lucht.

Iedereen is publiek en artiest tegelijk, en dat is maar goed ook, want we zijn creatiever dan ooit.

We laten meer albums op de wereld los dan scheten, en ik geniet er elke dag van, maar sla ze ajb wel kapot. Want een debuutalbum stelt geen reet meer voor, enkel het uithoudingsvermogen.

Dit hele betoog werkte natuurlijk niet heel verhelderend bij mijn bandleden, maar resulteerde wel in een unanieme; “Tja… la ma proberen dan”

Gewapend met een koekblik vol clichés als: “Be regular and orderly in your life, so that you may be violent and original in your work” (Gustave Flaubert) en “Art should comfort the disturbed and disturb the comfortable” (whoever) neem ik de dag na de video release de telefoon op: “Nee, geen zorgen, het gaat heus goed met me mam.”




Mxrcxl

Marcel (Mxrcxl) Janssen is een Rotterdamse singer/songwriter from hell. Met zijn band MXRCXL bracht hij in november 2015 zijn debuut album In Alarm uit. Info en tourdata vind je hier.

Meer zoals dit

Music Support: Start singer/songwriter avonden in De Machinist met Nana en Frank Rensen

15626013_1478865038805244_5935597964634817565_o

De nieuwe serie singer/songwriteravonden in Café-restaurant De Machinist opent met Nana en Frank Rensen. Na een korte stop worden de traditionele singer/songwriteravonden op woensdag in De Machinist vervolgd. Tijdens de eerste editie op woensdag 11 januari spelen Frank Rensen en Nana eigen repertoire. Eind vorig jaar won Nana overtuigend de Publieksprijs tijdens Sena Grote Prijs van Rotterdam.

Frank Rensen
Sinds 2012 timmert Frank Rensen aan de weg met eigen werk, geïnspireerd door artiesten als James Taylor en Jim Croce. Zijn debuut-ep Fragments verscheen begin vorig jaar en werd geproduceerd door Jasper Zuidervaart, met muzikale bijdragen van Wouter Heeren en Guido Joseph van Chef’Special. Naast voorprogramma’s van Stu Larsen (Rotown) en Jack and the Weatherman (Patronaat, Haarlem), speelde hij zijn single Little Suzy live in de Roodshow op Radio 2 en aan tafel bij DWDD. Frank Rensen stond vorig jaar als Popunie Live act op het Songbird festival.

Nana
Nana Peijnenburg groeide op in Zuid-Nederland en woont tegenwoordig in Rotterdam. Hier won zij eind vorig jaar overtuigend de Publieksprijs tijdens Sena Grote Prijs van Rotterdam. Papercut Magazine schreef over haar stem en muziek: ‘Laura Marling-esque vocals guided by the impassioned soul of Jeff Buckley […] These songs are atmospheric and intimate all at once’. Luister naar Nana op Soundcloud.

Singer/songwriter programma t/m april 2017
18/1 Agnesz Anna en Loreley
25/1 Darren Gardner en Bellita Carol
01/2 ZanglesRotterdam
08/2 Huseyin Badilli en Jessy Yasmeen
15/2 Sommerhus speelt Everly Brothers en Rick Treffers
22/2 Open podium avond
01/3 Merlijn Nash en Pam Feather
08/3 ZanglesRotterdam
15/3 Eva Auad en Amanda van den Hil
22/3 Poliana Vieira en Gita Buhari
29/3 Michel Ebben en Richard Seba
05/4 ZanglesRotterdam

Extra informatie
Datum: woensdag 11 januari
Locatie: De Machinist, Willem Buytewechstraat 45
Aanvang: 21.00 uur
Entree: gratis

Voor meer informatie bezoek je de website van De Machinist.

POPUNIE_MUSICSUPPORT_RDAM_FCDeze optredens worden mede gefinancierd door Popunie Music Support Rotterdam.