Use At Your Discretion
cd-album
soul/funk
Hij heeft er naar verluidt zo’n twee jaar aan gewerkt, en nu ligt het dan op het bureau van ondergetekende: het debuutalbum van Robin Brock, Use Your Discretion getiteld.
Zodra track 1, Move, start is het gelijk duidelijk wat Robin Brock voor ogen heeft. Dit gaat een soulplaat worden die bol staat van de invloeden van acts als Jamiroquai, Prince en hier en daar wat Stevie Wonder. Een bijna belachelijk hoog gestemde snaredrum, de dikke bassound die helemaal voorin de mix zit en volle koortjes zorgen voor wat klassieke funk-elementen uit de jaren ’70, iets wat nog eens wordt versterkt door James Brown-achtige blazerspartijen. De mensen die hun muzikale medewerking hebben verleend aan dit schijfje verdienen absoluut een pluim. Jamal Thomas, de drummer van funklegende Maceo Parker, maakt zijn opwachting in de slottrack, Jacky Boy. Daarover later meer.
Goed, met de band zit het dus wel snor. Hoe zit het met de vocale kunsten van Robin Brock zelf en, niet onbelangrijk, de songs? Brock is een prima zanger. Zijn intonatie laat af en toe nog wel te wensen over, maar zijn energie is zo aanstekelijk dat dat je na twee nummers al niet meer opvalt. In de biografie die dit album vergezelde staat vermeld dat Brock half Engels is, maar zijn uitspraak is niet altijd om over naar huis te schrijven. Dat is jammer, maar ook hier geen tot waanzin drijvende irritatie.
Dit soort muziek draait natuurlijk om catchy melodietjes en sterke refreinen. Coupletten zijn fijn als opvulling, maar niet waarvoor je naar een funkconcert gaat. Nee, je wil dat ene heavy refrein tot in den treure herhaald horen totdat je er bijna scheel van ziet. En dat soort refreinen schrijft Robin Brock wel. Hij krijgt het voor elkaar dingen te schrijven die ontzettend doen denken aan Prince en Earth, Wind & Fire. Ze blijven hangen en je wil gelijk door de kamer stuiteren.
Nog even terugkomend op de bijdrage van Jamal Thomas: was het echt nodig geweest? De man speelt geweldig, maar zijn drumpartij op Jacky Boy is nou ook weer niet zo wereldschokkend moeilijk dat de eigenlijke drummer dat niet had gekund. Maar het staat fijn op je plaat, en dat is ook wat waard.
Robin Brock heeft dus een uitstekend debuutalbum op de wereld gezet. Het groovet, het danst en qua productie is het ook dik in orde. Dit kon live zomaar eens een héél groot feestje worden. Doet u maar op North Sea Jazz dit jaar!
Download Use At Your Discretion via iTunes.
Sp. 91 / Hidde R.