Poppodia programmeren minder concerten

640_Rotown1Het gemiddeld aantal popconcerten en clubavonden per poppodium is opnieuw afgenomen in 2012. Ook de publieksinkomsten per poppodium zijn in 2012 gedaald.

Ondanks deze trend wisten de poppodia bezoekaantallen (ruim 3,3 miljoen bezoeken) op peil te houden, door gemiddeld meer bezoekers per concert te trekken. Het bezoek aan clubavonden en nachtprogrammering liep ook in 2012 verder terug. De Nederlandse poppodia hebben sinds begin 2008 te kampen met teruglopende publieksinkomsten, terwijl artiestengages, werkgeverslasten en huisvestingskosten blijven stijgen. Horecabestedingen van bezoekers lopen terug en de entreeprijzen stijgen al een aantal jaren sneller dan de koopkracht. De stijging van entreeprijzen is bovendien groter dan bij andere vrijetijdsbestedingen, waardoor de concurrentiepositie van poppodia op de vrijetijdsmarkt niet beter wordt. Dit blijkt uit ‘Poppodia in Cijfers 2012’, de jaarlijkse publicatie van de Vereniging Nederlandse Poppodia en -Festivals (VNPF) die vandaag is gepresenteerd op het VNPF-Congres in Atak te Enschede.

Desondanks slaagden de poppodia er in 2012 opnieuw in om gezamenlijk een klein positief resultaat te behalen. Het merendeel van de organisaties speelt tijdig in op teruglopende publieksinkomsten en blijft binnen de financiële kaders. De podia worden gedwongen risico’s te mijden in de programmering, minder en goedkoper te programmeren, meer inkomsten uit besloten verhuur te realiseren, te reorganiseren en te besparen op vast personeel. Zo zijn er weer meer vrijwilligers ingezet. De door de sector genomen maatregelen hebben op korte termijn tot resultaat geleid, maar zal de kansen voor nieuw talent en artistiek innovatieve programmering in de weg zitten. Op de lange termijn is dit schadelijk voor de positie van de poppodia als belangrijke deelsector van de podiumkunsten.

De VNPF benadrukt dat het bovenstaande gemiddelden van haar leden betreft en niets zegt over individuele organisaties.

Minder overheidsfinanciering
Ondanks het vaardig anticiperen van de podiumsector op de crisis, is er volgens de VNPF reden tot zorg voor een gezonde exploitatie van poppodia in de toekomst. De crises duurt voort. Dit jaar worden de eerder aangekondigde bezuinigingen op gemeentelijke subsidies daadwerkelijk een feit. Daarnaast zijn nieuwe bezuinigingen aangekondigd, en moeten gemeenten steeds meer gedecentraliseerde taken gaan vervullen. De VNPF verwacht dat dit de financiering door gemeenten onder extra druk zal zetten.

Bezuinigingen gaan ten koste van talentontwikkeling
Het bescheiden positieve financiële resultaat van de poppodia zegt niets over de mate waarin culturele en maatschappelijke doelstellingen worden gehaald. Meer besloten verhuur en minder, populairder en goedkoper programma betekent uitholling van de artistieke programmerende functie van het poppodiumcircuit. Minder speelmogelijkheden voor nieuw, Nederlands en (nog) onbekend talent betekent een verschraling van het aanbod op korte en lange termijn. Hierdoor dreigt ook het Rijksbeleid dat via het Fonds Podiumkunsten deze talentontwikkeling en diversiteit ondersteunt, ineffectief te worden. De inhoudelijk-innovatieve taak van het poppodiumcircuit, en daarmee de diversiteit van het gepresenteerde, staat onder toenemende druk.

Voor meer cijfers en analyse zie de publicatie ‘Poppodia in Cijfers 2012’.

Bron: VNPF

Music Support: Bandavond Tokoloko terug in De Kroepoekfabriek

KF Tokoloko algemeenOok in het nieuwe KF-seizoen vormt bandjesavond Tokoloko een maandelijkse vaste prik in het programma. Dit is voor muziekliefhebbers dé plek om – gratis en voor niets – nieuwe bandjes te checken! En, voor nieuwe(re) talentvolle bandjes dé kans om te spelen in een professioneel poppodium.

Tokoloko is een leuk en eigen concept, voornamelijk gericht op talentontwikkeling en daardoor dus typisch „Kroepoek‟. Zo vindt ook Sjoerd van den Boogert, van onder meer Spek & Boogert. Met zijn beide vorige bands, Señor Sandor en Parkiet on Speed, betrad hij het KF-podium tijdens deze altijd verrassende bandavond. Sjoerd: “Bij Tokoloko krijgen lokale bandjes de kans om hun netwerk te vergroten en meer in het bandcircuit te komen, waardoor ze uiteindelijk steeds meer kunnen spelen. Maar naast het feit dat het dus een nuttige plek is om te spelen, is het vooral ook echt een feestje. Het is een leuke plek om als band te spelen. In De Kroepoekfabriek hangt altijd een goede sfeer en het geluid is heel goed. Dit laatste is niet overal het geval natuurlijk, dus dat is zeker een goede voorwaarde en pré!”

20120414_TOKOLOKO_TonDelfos_03 Parkiet on Speed_100Parkiet on Speed tijdens Tokoloko

Over dat goede geluid en de fijne sfeer is ook Vincent Niks te spreken. Hij valt, met inmiddels jarenlange ervaring in bands als Elle Bandita en Sanne & Ik, niet zozeer in de categorie beginner, maar zijn band De Dood betreft dan weer een ietwat ander genre – nogal hard en ongenuanceerd – hetgeen ook de programmering van Tokoloko typeert; niet alleen beginnende bands die iets te melden hebben vinden hier een dankbaar podium, bands die iets minder makkelijk te plaatsen zijn op een mainstream poppy of rockfestival ook. “De Dood bestaat eigenlijk uit allesbehalve beginners, maar wij komen gewoon nergens anders aan de bak”, grapt Vincent. Dan, gelukkig even iets serieuzer: “Ik kan het ieder ander bandje aanraden om tijdens Tokoloko te spelen. Enthousiast publiek is gegarandeerd en je pikt er altijd wel een sympathiek beginnend bandje mee.”

Als je tijdens Tokoloko speelt, bepaal je je gage min of meer zelf. En een al dan niet geslaagd optreden wordt immers mede bepaald door het publiek. Daarom is de Tokoloko-deal: je krijgt een euro per bezoeker die jij als band meeneemt. Inderdaad, ook voor de band – en niet alleen voor het podium – een extra stimulans om het optreden te promoten. Een samenwerking die De Kroepoekfabriek graag zo ziet.

De jongens van Volle Melk, een jong Vlaardings bandje met een hilarisch Nederlandstalig repertoire, speelden in de afgelopen twee jaar al twee keer tijdens Tokoloko en kunnen zich wel vinden in deze deal. “Als beginnend bandje gaat het erom dat je kunt spelen op een professioneel podium, het gaat sowieso niet om het geld”, stelt bassist Rico Keijzer. “Als je wel aan het optreden wilt verdienen, moet je in dit geval je gewoon zoveel mogelijk vrienden meenemen… Afgelopen september hebben wij zo 47 euro verdiend tijdens Tokoloko. Mooi meegenomen. Maar belangrijker: dat zijn toch weer 47 mensen die het goed vonden. En als alle bands zoveel mogelijk mensen meenemen, speel je als beginnende band sneller voor een volle zaal, waardoor je leert spelen voor een groter publiek.”

Niet alleen voor muzikanten, maar ook voor muziekliefhebbers is Tokoloko van toegevoegde waarde. Elke tweede donderdag van de maand kunnen zij bij De Kroepoekfabriek leuke nieuwe(re) bands te checken en te ontdekken. Relaxt en ongedwongen, want het kost je helemaal niets, hooguit een biertje of cola. In ruil daarvoor krijg je elke maand een frisse, verse lading diverse bands.

20130905_TOKOLOKO-046_VolleMelk_TonDelfosFotografieVolle Melk tijdens Tokoloko

Kom dus vooral eens een kijkje nemen! Tokoloko staat namelijk garant voor een gezellige, maar zeker ook kwalitatief goede avond!

Wil jij spelen in De Kroepoekfabriek? Mail naar: tokoloko@kroepoekfabriek.nl

Eerstvolgende Tokoloko: Donderdag 3 oktober met About Today, Do I Know You en Blueberry.

Extra informatie
Datum: Donderdag 3 oktober
Locatie: Kroepoekfabriek, Koningin Wilhelminahaven ZZ 2a, Vlaardingen
Aanvang: 21:00 uur / Zaal open: 20:30 uur
Entree: gratis

Voor meer informatie bezoek je de website van De Kroepoekfabriek.

Tokoloko wordt mede mogelijk gemaakt door Popunie Music Support Zuid-Holland.

Foto’s: Ton Delfos